Wszystko na darmo

Wszystko na darmo

Premiera: 29-05-2024

Autor: Walter Kempowski

Przekład: Małgorzata Gralińska
Adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr
Scenografia, kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Aleksandra Gryka
Asystentka scenografki: Natalia Dziarczykowska
Inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska

Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut

Kup bilet

Aktorzy

Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.

Najsłynniejsza książka Waltera Kempowskiego w ubiegłym roku ukazała się po polsku i z miejsca stała się bestsellerem. Niemiecki pisarz dał w swojej najważniejszej powieści najpełniejszy obraz końca niemieckiego świata w Prusach Wschodnich, opisał mechanizm faszyzmu, jednocześnie cytując niemieckich klasyków.

Wreszcie - nie ma lepszego miejsca na wystawienie „Wszystko na darmo" niż Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – dawnym mieście Allenstein, tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof.

______________________________________________________________________________________________________________

Przemysław Gulda: Dlaczego jako punkt wyjścia dla swojego najnowszego spektaklu wybrałaś właśnie tę powieść? 
Weronika Szczawińska: W swojej praktyce teatralnej zajmowałam się kiedyś dosyć mocno tematami pamięci i historii. Potem trochę wyhamowałam z wycieczkami w przeszłość, ale niestety, historia nie daje o sobie zapomnieć i ciągle ma dla nas jakieś mroczne przypominajki. Powieść Waltera Kempowskiego, pierwszy raz wydana po polsku w ubiegłym roku, stała się dla mnie idealną odpowiedzią na zaproszenie dyrektora Pawła Dobrowolskiego do jego programu dla olsztyńskiego Teatru Jaracza. Akcja "Wszystko na darmo" rozgrywa się w fikcyjnym majątku gdzieś pomiędzy Olsztynem a Elblągiem, sięga do..."

PRZECZYTAJ tekst "Życie poza historią to niebezpieczne złudzenie" Przemysława Guldy w Gazecie Wyborczej.
Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut


Prawa autorskie do „Wszystko na darmo" Waltera Kempowskiego © 2006 - wydawnictwo Albrecht Knaus Verlag Muenchen, oddział przedsiębiorstwa Penguin Random House Verlagsgruppe GmbH
Alles umsonst by Walter Kempowski © 2006 by Albrecht Knaus Verlag Muenchen, a division of Penguin Random House Verlagsgruppe GmbH

Kup bilet