Mikołaj Trzaska - współtwórca oratorium Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z zagłady

"Mikołaj Trzaska - współtwórca oratorium Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z zagłady"

Współtwórcą oratorium "Spokojnie, wojny nie będzie. ŚWIADECTWA Z ZAGŁADY", odpowiedzialnym za część muzyczną, jest wybitny saksofonista i klarnecista basowy - Mikołaj Trzaska. Legenda trójmiejskiej sceny yassowej, uważany za jedną z najważniejszych postaci sceny improwizowanej. Znany jest także jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

To właśnie na jego zaproszenie przyjechali do nas pozostali muzycy, biorący udział w oratorium - Olo Walicki, Steve Swell, Ido Bukelman, Tim Daisy oraz Per-Ake Holmlander.

   Trzaska wraz z Tymonem Tymańskim był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz autorskiego Łoskotu.

   Stał się członkiem wielkiej, światowej rodziny muzyków awangardowych, a także czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Oleś (Marcinem i Bartłomiejem). Akompaniował także poetom – Marcinowi Świetlickiemu i Jurijowi Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Został liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego tria Volumen, Riverloam oraz kwartetu Inner Ear. Jest członkiem grupy Shofar – wykonującej muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego jazzu, współpracując z tuzami światowej sceny wolnej improwizacji, takimi jak: Peter Brötzmann, Joe McPhee, Ken Vandermark, Steve Swell, Peter Ole Jorgensen, Per-Ake Holmlander, Peter Friis Nielsen, Michael Zerang, Mark Sanders, John Tchicai, Lester Bowie, Tomasz Stańko.

   Stał się również uznanym kompozytorem muzyki filmowej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim. Stworzył muzykę do filmów: Dom zły, Róża, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Wołyń, Kler i Wesele. Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.

Bilety na JAM SESSION do nabycia TU
Bilety na oratorium do nabycia TU