Wracamy na zamki!

"Wracamy na zamki!"

     

Skoro nadchodzi lato, Teatr Jaracza wyrusza na zamki. Tak będzie i tym razem. Nasze przedstawienia pokażemy w wyjątkowych okolicznościach gotyckiej architektury i niezwykłym zamkowym nastroju. Przygotowaliśmy pięć tytułów – „Na tropach Smętka”, „Prawiek i inne czasy”, „Lekarz na telefon”, „Coraz bardziej Zielona Gęś” oraz „Więzi rodzinne”. Zagramy je na zamkach w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Szczytnie i Ostródzie, a także w Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Właśnie w Ogródku 15 czerwca odbędzie się nieformalny prolog przeglądu. Pokażemy „Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” według Melchiora Wańkowicza. Twórcy spektaklu z reżyserem Rudolfem Zioło na czele podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki” - Melchiora Wańkowicza i jego córki Marty „Tilli” Wańkowicz. Aktorzy na oczach widzów odtwarzają reporterską pracę Wańkowicza, tworząc jedyny w swoim rodzaju teatralny reportaż o zawiłej historii Warmii i Mazur. Poznają lokalne chałupy, wsie, jeziora, mieszkańców i niepowtarzalny krajobraz. Ze sceny padają znane nazwy miejscowości, takie jak Gietrzwałd, Wojnowo, Pasym. Pojawiają się autentyczne postaci - Jerzy Lanc, Bogumił Linka, Wojciech Kętrzyński, Michał Kajka, Franciszek Barcz... Powraca temat plebiscytu z 1920 roku, który wymusił podziały między zwolennikami przynależności do Polski i Niemiec. Przedstawienie będzie też można obejrzeć 17 sierpnia na zamku w Szczytnie i trzy dni później w Ostródzie.

W tym roku najczęściej będziemy grać w Olsztynie. W Scenerii Zamku Kapituły Warmińskiej zaprezentujemy naszą najnowszą premierę - „Prawiek i inne czasy” według jednej z najważniejszych powieści naszej Noblistki Olgi Tokarczuk w reżyserii Igora Gorzkowskiego – a także opartą na nieśmiertelnych tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Coraz bardziej Zieloną Gęś” w inscenizacji Jarosława Kiliana. Z kolei na dziedzińcu Teatru Jaracza zobaczymy farsę na jednego aktora Dawida Dziarkowskiego, czyli „Lekarza na telefon”, balansujące między śmiechem a powagą „Więzi rodzinne” w reżyserii Justyny Celedy. „Prawiek…” i „Coraz bardziej Zieloną Gęś” pokażemy również w Lidzbarku Warmińskim.
Widzowie w Olsztynie i w całej Warmii wiedzą już doskonale, że teatr i gotyckie zamki naszego regionu to znakomite połączenie. Bilety juz dotępne w sprzedaży.

Do zobaczenia!

REPERTUAR

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego.