Teatralna Przestrzeń Klimatyczna

"Teatralna Przestrzeń Klimatyczna"

TEATRALNA PRZESTRZEŃ KLIMATYCZNA - od 7 do  9 X 2023

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 

 Program Konferencji PDF 

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji - TEATRALNA PRZESTRZEŃ KLIMATYCZNA, dla pracowników teatrów, ośrodków kultury, kuratorów i organizatorów festiwali, wydarzeń kulturalnych.

Wydarzenie odbędzie się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w dniach 7-9 października 2023.

Ta niezwykle ważna konferencja poświęcona jest promowaniu ekologicznych i zrównoważonych praktyk w sektorze kultury.  Będziemy rozmawiać o prowadzeniu zielonej instytucji kultury i projektowaniu wydarzeń artystyczno-edukacyjno-społecznych z dbałością o środowisko naturalne.

Chcielibyśmy podkreślić, że udział w tej konferencji jak również nocleg jest całkowicie bezpłatny, jednakże liczba miejsc oraz bezpłatnych noclegów jest ograniczona. Dlatego zachęcamy Państwa do jak najszybszego zgłaszania swojego uczestnictwa, aby zapewnić sobie miejsce na tym wyjątkowym wydarzeniu.

Aby się zarejestrować, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na platformie Google. Link do formularza znajduje się TUTAJ

Termin zgłoszeń wygasa 20 września. Po dokładnym przejrzeniu zgłoszeń, potwierdzimy uczestnictwo drogą e-mailową. 

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebują więcej informacji, prosimy o kontakt pod adresem .

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej inspirującej konferencji i do wspólnego poszukiwania rozwiązań skupiających się na promowaniu zrównoważonej kultury i ochronie naszej planety. 

Poniżej przedstawiamy program oraz prelegentów.

 

  Teatralna Przestrzeń Klimatyczna - PROGRAM  

 

Sobota 7 października


do godz. 12:00 Rejestracja uczestników
godz. 12:00 – 13:30

Instytucje kultury w dobie zmian klimatu - wykład Joanny Tabaki
Współczesne instytucje kultury mają obowiązek nie tylko promowania wartości artystycznych, ale także odgrywają kluczową rolę w edukacji społeczeństwa na temat ekologicznych wyzwań. W czasach coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatu, instytucje kultury już stają się centrami działalności społecznej, promując zrównoważony rozwój i aktywizm ekologiczny. Porozmawiamy, jak kultura może stać się ważnym narzędziem w walce ze zmianami klimatu.

Przerwa kawowa

godz. 13:45-14:45
#zielona instytucja kultury - prezentacja Małgorzaty Czaplarskiej, dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie, na temat praktyk międzynarodowego projektu #zielona instytucja kultury, realizowanego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Przerwa kawowa

godz. 15:00-16:00
Po stronie natury - polityka środowiskowa w Teatrze Zagłębia - prezentacja Iwony Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, na temat praktycznych działań proekologicznych w teatrze.

Przerwa (czas na zakwaterowanie, obiad we własnym zakresie, spacer z mapą)

Wieczorem do wyboru:
godz. 19:00
Kąpiel w dźwiękach - koncert relaksacyjno-harmonizujący Alicji Ruczko z towarzyszeniem muzyków
Okazja do spotkania ze sobą i z dźwiękiem. Podczas koncertu usłyszymy zestaw mis tybetańskich, subtelnie brzmiącą kalimbę, tongue drumy, dzwoneczki koshi, wzmocni nas brzmienie bębna szamańskiego oraz oceanicznego. Prowadzić nas będą głos i gitara w stroju 432 Hz. To zestawienie ma działanie głęboko relaksujące i harmonizujące, koi ciało i emocje. Podróż ta, jest też przyjemnym doświadczeniem pojednania i zintegrowania ciała, umysłu i serca.
Czas trwania ponad 1h

Lub

Godz. 19:00
„Sztuka kochania Polaków” spektakl w reż. Joanny Drozdy
Polacy mogą być dumni z bohaterów narodowych, z „Solidarności”, pięknej literatury, Skłodowskiej-Curie i drużyny siatkarzy… Polacy mają też osiągnięcia w innej dziedzinie – w sztuce kochania. Spektakl przypomina o rodakach, którzy odnosili sukcesy lub byli pionierami w sferze intymnej. Opowiada o nich z humorem i na serio, przywołując prawdziwe wydarzenia, które wywarły wpływ na naukę, kulturę i życie codzienne wielu ludzi na świecie.
Czas trwania 2:05h z antraktem; wejściówka 25 zł

Lub

Godz. 19:15
„Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” spektakl w reż. Rudolfa Zioły
Twórcy podążają kajakowym tropem Melchiora Wańkowicza i jego córki Marty. Na oczach widzów tworzą teatralny reportaż o zawiłej historii Warmii i Mazur. Poznają lokalne chałupy, wsie, jeziora i napotkanych mieszkańców. Ze sceny padają znane nazwy miejscowości, takie jak: Gietrzwałd, Wojnowo, czy Pasym. Pojawia się też temat plebiscytu, który wymusił podziały. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych.
Czas trwania 2h, wejściówka 25 zł


Niedziela 8 października


godz. 10:00 – 13:30 
Zielone wydarzenia kulturalne, czyli jak ograniczać szkodliwość środowiskową programu instytucji kultury? - warsztaty z Joanną Tabaką 
Każde wydarzenie realizowane przez instytucje kultury nie jest obojętne dla planety. W czasie warsztatu zdefiniujemy główne obszary emisji i poznamy strategie ich ograniczania. Dowiemy się, jak wplatać edukację klimatyczną w działania, poznamy przykłady przyjaznych środowisku rozwiązań stosowanych w instytucjach kultury w Polsce i za granicą. Nauczymy się unikać greenwashingu (tj. zielonej ściemy) w projektowaniu wydarzeń oraz zaznajomimy się ze sposobami na wdrożenie zasad less/zero waste, minimalizmu i obiegu zamkniętego.

godz. 13:30-15:30 Obiad organizowany przez Teatr

godz. 15:30- 18:00
Wasza uważność - warsztaty z dobrostanu i sjesta z Martą Markocką-Pepol
Wasza uważność to okazja do pauzy i wnikliwej obserwacji tego, co się w tej pauzie pojawi. Gdy dajemy sobie pozwolenie na to, by się zatrzymać, zaczynamy zauważać o wiele więcej aspektów naszej wewnętrznej i zewnętrznej rzeczywistości niż wtedy, gdy jesteśmy w ruchu i w pośpiechu. Ten wspólny czas spędzimy więc niespiesznie, aktywnie kierując uwagę na ciągle zmieniającą się bieżącą chwilę i przyglądając się temu, czemu na co dzień nie mamy sposobności się przyjrzeć. Zaproponujemy różne formy medytacji uważności dostępne dla wszystkich – zarówno całkiem początkujących, jak i doświadczonych w tej praktyce. Praktykować będziemy na siedząco, leżąco, a nawet podczas delikatnego ruchu (przyda się zatem luźny, raczej sportowy strój oraz cieplejsza bluza lub kocyk do praktyk w bezruchu).
Czas trwania 2:30h (z krótką przerwą)

Przerwa kawowa

godz. 19:00
„Koniec świata” 
Premiera spektaklu przygotowywanego przez Zespół Fundacji Kreacje Teatralne w reżyserii Patryka Warchoła. Spektakl powstaje w ramach Konkursu na Rezydencje Artystyczne. 
Projekt zakłada stworzenie scenariusza na podstawie wypowiedzi młodych ludzi: ich wyobrażenia siebie, Olsztyna i świata za 50 lat, po katastrofie klimatycznej oraz zastanowienia się, co można zrobić, by nie dopuścić do ziszczenia się katastroficznych wizji.

około godz. 20:00, po spektaklu, warsztaty z udziałem publiczności.


Poniedziałek 9 października

godz. 10:00 – 13:30
Cyfrowy Ślad Węglowy - warsztaty z Joanną Tabaką.
Ukryte koszty środowiskowe internetu - o ile sporo wiemy już o szkodliwości plastiku, o sposobach na oszczędzanie energii czy wody, to nadal niewiele możemy powiedzieć o wpływie korzystania z internetu na środowisko. Prawda jest jednak taka, że każda nasza, nawet najmniejsza czynność online sprzyja generowaniu śladu węglowego, a dokładniej cyfrowego śladu węglowego (CŚW). W czasie spotkania dowiemy się, które nasze działania są najbardziej szkodliwe w sieci i jak ograniczać nasz czas spędzony przed ekranem, w szczególności w mediach społecznościowych i na platformach VOD. Porozmawiamy o tym, jak komunikować ofertę i publikować relacje z wydarzeń kulturalnych, aby ograniczyć cyfrowy ślad węglowy oraz jak podchodzić do przechowywania danych i zrównoważonego wykorzystania sprzętu biurowego w instytucji kultury. Wspólnie zastanowimy się, jak edukować odbiorców i odbiorczynie oferty instytucji w zakresie ograniczania swoich cyfrowych emisji.


Tydzień później postscriptum
Wtorek 17 października 
godz. 10:00 – 17:00 (z przerwą obiadową)

ABC dostępności w instytucji kultury - warsztaty organizowane we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier
Pierwsza część poświęcona będzie wydarzeniom dostępnym – jak je tworzyć, czy ustawy obowiązują podczas organizacji wydarzeń, jak planować dostępność z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w jakich momentach warto włączać technologie dostępnościowe i niskobudżetowe rozwiązania. Uczestnicy otrzymają także podstawowe informacje o dostępnej promocji – czego wymagają ustawy o dostępności, jak to realizować, jak uniknąć błędów, jakie są dobre praktyki stosowane w promocji.


  Teatralna Przestrzeń Klimatyczna - PRELEGENTKI I PROWADZĄCE  

 

Joanna Tabaka 
Trenerka i ekoedukatorka w zakresie ograniczania negatywnego wpływu instytucji i działań kulturalnych na środowisko oraz ekspertka ds. budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Przeprowadziła ponad 200 warsztatów i spotkań dla lokalnych domów kultury, bibliotek, teatrów i muzeów w całej Polsce. Autorka dwóch publikacji o ekologizacji instytucji kultury: „Kultura naturze, z Syrenką w tle. Dobre praktyki proekologiczne w warszawskich instytucjach kultury” oraz „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze”. Prowadzi dwa blogi: „Widok na Widownię” (od 2015) i „Zielona Instytucja Kultury” (od 2020). Fascynują ją psychologiczne aspekty inicjowania i podtrzymywanie zielonych nawyków.

Małgorzata Czaplarska
Absolwentka filologii romańskiej UAM w Poznaniu oraz wydziału lingwistyki Uniwersytetu René Descartes w Paryżu. Stypendystka rządu francuskiego w École Nationale d’Administration (ENA) w Strasburgu. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury SGH w Warszawie. Inicjatorka i koordynatorka projektów międzynarodowych. Od 2018 roku kieruje Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie, samorządową instytucją kultury Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Iwona Woźniak
Dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, reżyserka. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Uniwersytet Opolski wydział oświatowo-pedagogiczny, a także Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach zdobywając tytuł menadżera kultury. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Pomysłodawczyni wielu działań społeczno-artystycznych i edukacyjnych. Naukowo zajmuje się badaniem kultur lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem teatrów obrzędowych i etnoteatrów. Propagatorka działań proekologicznych.

Alicja Ruczko
Pieśniarka, specjalistka w dziedzinie emisji i terapii głosu, uzdrowicielka dźwiękami mis tybetańskich. Od wielu lat zgłębia tajniki medycyny wibracyjnej i jej oddziaływanie na człowieka. Ma też doświadczenie w dziedzinie pracy z pieśnią tradycyjną, sztuką performatywną oraz rytualną. Od 2006 roku prowadzi swoją praktykę Studio Głosu i Dźwięku, współpracuje z ośrodkami wspierającymi rozwój człowieka. Jest twórczynią Praktyk Głosowych bazujących na pracy z organicznym ciałem oraz Jodze Dźwięku (Nada Jaga). Tworzy zespół Spirit Tree, w ramach którego śpiewa i komponuje muzykę. Wykłada w Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie.

Marta Markocka-Pepol
Nauczycielka medytacji mindfulness i compassion, certyfikowana w ramach programów MBSR (od 2018 roku) i MBCL (od 2021 roku) w The Institute for Mindfulness-Based Approaches. Anglistka, tłumaczka treści szkoleń i materiałów związanych z medytacją i uważnością. Prowadzi kursy i warsztaty uważności w języku polskim i angielskim. Od kilkunastu lat praktykuje jogę i medytację. Pełni funkcję opiekuna naukowego programu Mindfulness-Based Compassionate Living w Polsce, zajmując się tłumaczeniem i organizacją szkoleń nauczycielskich i odosobnień medytacyjnych. Mieszka i pochodzi z Olsztyna, gdzie prowadzi swoje działania pod hasłem: Wasza Uważność – mindfulness & compassion.


 

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 

 Program Konferencji PDF 


Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

   Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.