"Kartoteka" Różewicza na Scenie Kameralnej!

"Kartoteka" Różewicza na Scenie Kameralnej!
Nagradzana przez krytyków oraz widzów "Kartoteka" ponownie w repertuarze!
 

Przedstawienie wyreżyserował dobrze znany olsztyńskiej publiczności Andrzej Majczak ( Pan Mautz, Operetka) 

Główna postać - Bohater - przerzuca kartotekę własnego życia, zagląda raz w dalszą, raz w bliższą przeszłość. Głównym motywem „Jaraczowej”  inscenizacji będzie mierzenie się bohatera z oczekiwaniami. Była kobieta, obecna kobieta, dziecko, rodzice, a nawet naród — wszyscy się czegoś po nim spodziewają, a on nie czuje się sprawcą wszystkich przypisywanych mu win i broni swojej autonomii. 

Od reżysera:

Już nie biegnie na manifestację. Już nie siedzi po nocach nad robotą. Już nie wie, czy potrafi jeszcze kochać. Polski everyman stracił wiarę. Gdy napierają z prawa, z lewa, gdy wpuszczają dren w kieszeń i w duszę, gdy wmawiają ogrom win i zaniechań, gdy przytłaczają masą rad i oczekiwań, on woli się nie ruszać. Był już wszędzie, gdzie być chciał, czyli nigdzie; oddał, co miał dać. Dziś leży, czeka, patrzy i nie wierzy. Oczom nie wierzy. Nikomu i w nic nie wierzy. Polski everyman czyli nikt. Różewiczowski antybohater – jeden z nas. A przecież jednak wie, czego chce. Żyć mu się chce – prawdziwie. Nie jutro, nie wczoraj, a dziś.

„Kartoteka” to genialna rzecz - uniwersalna i do głębi polska. Każdemu pokoleniu stwarza pole konfrontacji. Ze sobą jak i z przeszłością. Razem i osobno. Sam na sam. W powracającym nieuniknionym poczuciu absurdu, gdyż nie sposób spełnić nadmiaru oczekiwań ani dopasować się do tego kolażu purnonsensów, który w przypływie najlepszej jedynie woli nazwać można zrozumiałą rzeczywistością. A na końcu stawia wobec wielkiej  niewiadomej. Bo o coś nam chodzi, w coś jednak wierzymy. Tylko – uwaga, prośba o szczerość - w co?

„Kartoteka” znaczy pytanie.

 

obsada: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Agnieszka Giza, Alicja Kochańska, Ewa Pałuska, Marian Czarkowski, Radosław Hebal, Cezary Ilczyna, Maciej Mydlak, Artur Steranko oraz gościnnie Miłosz Banasiak/Mateusz Czułowski

reżyseria:  Andrzej Majczak, scenografia i kostiumy: Urszula Czernicka, muzyka: Marcin Rumiński
 

Gramy: 15-19 listopada o godz.19:15 na Scenie Kameralnej

 

 

 

Frekwencyjny rekord!
Frekwencyjny rekord!

2017 rok był dla naszego Teatru wyjątkowo udany.

więcej
"Boeing, Boeing" - Najpopularniejszy spektakl 2016 roku na Scenie Dużej!
"Boeing, Boeing" - Najpopularniejszy spektakl 2016 roku na Scenie Dużej!

 

Na deski Sceny Dużej powraca jednen z najchętniej wybieranych spektakli ostatnich sezonów!
„Boeing, Boeing” to najzabawniejszy tekst ostatniego półwiecza, umieszczony w 1991 roku w Księdze rekordów Guinnessa jako najczęściej wystawiana francuska sztuka!

więcej
Czechow w repertuarze!
Czechow w repertuarze!

Drugi dyplom studentów Studium Aktorskiego w repertuarze!

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: